Hvordan finder du fed musik til download til din mobiltelefon

Find godt musikMed teknologien, der bidrager til at bygge bro mellem mobiltelefoner og bærbare computere i et hastigt tempo, finder en række applikationer fælles områder på begge enheder.

Spil, video og musik applikationer er de førende applikationer på dette område. Mange brugere ønsker i dag at downloade musik til mobiltelefoner fra internettet, og en række hjemmesider er dukket op til netop dette formål. Selv håndsætproducenter som Apple har oprettet deres egen online butikker for at give musik til mobiltelefoner og mobilmusikspillere som henholdsvis iPhone og iPod.

Mange brugere ser dog indkøb af musik til mobiltelefoner som en unødvendig omkostning og foretrækker at få det fra peer-to-peer netværk – netværk af venner eller bekendte, hvor indholdet er gratis. Selv et par mobile peer-to-peer-løsninger tillader deling mellem telefoner samt downloading af musik til mobiltelefoner direkte gennem enheden.

Overførselshastighederne er i dette tilfælde meget langsommere, da telefoner har lavere båndbredde, men for dem, der desperat vil have en bestemt sang, kan dette være en mulighed, der er værd at undersøge.

Apples iTunes Store er en af mulighederne for download af musik til mobiltelefoner. Efter succesen med iTunes Store, har mange andre fabrikanter af udstyr startet deres egne applikationsbutikker til dowloading af musik til mobiltelefonen.

For eksempel har Nokia Ovi applikationen, mens Google Android har Android Market til at downloade ikke kun musik, men også en række andre applikationer.

Selvom de ikke anbefales på grund af den risiko, der er involveret i downloading af indhold fra en ukendt hjemmeside eller leverandør, har peer-to-peer-netværk øget deres popularitet i løbet af de sidste par år og kan ikke ignoreres som en kilde til gratis indhold.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *